Má Mezinárodní den žen význam i v 21. století?

Od 8. března uplynulo několik dní. Intenzivní jsem zvažovala: „podělit, zda nepodělit se o postřehy na téma 8. březen Mezinárodní den žen. „Pravdou je, že větší část svého života jsem prožila do roku 1989. No neptala jsem se na tento svět a ani mě se nikdo nezeptal do jaké doby, zda století se chci narodit. Prostě jsem tady a žiji svůj život. Upřednostňuji a dodržuji lidské hodnoty, jako jsou láska, tolerance, vážím si práci, vzdělání, poskytnu pomoc, pokud o ni někdo požádá … Žiji takto bez ohledu na společenský režim. Myslím si, že v tom je moje výsostně lidská hodnota.

I když se snažím akceptovat názory jiných, nedá mi neříct, že mě každý rok „vytočí“ názory, že MDŽ je pozůstatek minulého režimu. Prostě tento svátek spojují s komunistickým režimem.

A tak, mi dovolte několik slov k historii tohoto svátku. MDŽ je uznávaný svátek v zemích na celém SVĚTĚ. Je to svátek žen bez ohledu na jejich národní příslušnost, ekonomické, sociální či politické postavení. Proč se tak stalo? O oslavě tohoto svátku rozhodli delegáti na II. mezinárodní konferenci žen v srpnu 1910 v Kodani. Tento svátek je památkou na stávku 40 tisíc amerických švadlen, který vypukl 8. března 1910 v New Yorku. OSN tento svátek oficiálně uznala v roce 1975.

Tento svátek patří všem ženám, bez ohledu na jejich životní úlohu. Ono se to snadno řekne: „Já uznávám svátek matek!“ Ale cožpak každá žena má to štěstí být i matkou? Čím dál tím víc je bezdětných manželství a to nemluvím o svobodných ženách. MDŽ je svátek VŠECH ŽEN a na celém světě, ne jen v postkomunistických zemích, jak se někteří domnívají.

Nemám pocit, že tento svátek byl v minulém režimu zneužíván. Možná to byla příležitost k tomu, že si muži víc vypili? Kteří a jak! Snad dnes neexistují „firemní večírky“ a školení, kde se někteří spijú „pod obraz Boží.“ Takoví lidé byli, jsou a budou. MDŽ s tím nemá nic společného.

MDŽ nám připomíná zrovnoprávnění žen ve společnosti. A ruku na srdce! Je tato rovnoprávnost dnes již samozřejmostí? Snad pominuly rozdíly v pracovním zařazení či odměňování. Ne, nejsem feministka, ale spíše než se rozhodnete přiklonit k názoru, že MDŽ je pozůstatek minulého režimu odpovězte si na otázku: „Má mezinárodní den žen význam iv 21. století? „

Děkuji za kvítky kluci milí 🙂 Dnes v práci jsme k obědy dostali od pana majitele všechny ženy kvítky to je již dlouholetá tradice. Můj první manželský kvítek prikvitol již v sobotu jako předvoj a dnes bude určitě pokračování takže jsem zvědavá 🙂 dívku tak si to dnes trošku užijme to znamená já dnes například jistě nevaří 🙂
I já děkuji chlapům za blahopřání. A víte, co znamená zkratka MDŽ? (Muži dejte ženám, nebo Žárlivý den mužů). Kdyby mi můj drahý nedal čokoládu, tak ani nevím, že nejkrásnější tvorstvo na světě má svátek.
Děkuji za gratulace, já také dnes sice nic neslaví, ale na chatě na sluníčku jsem si alespon zregenerovala a vyčistila hlavu, oči a i ducha.
Srdečně děkuji. Kytičku růží jsem dostala už v neděli od dcery a dnes jsme všechny v práci dostali květiny od mého manžela. Oslavoavť nebylo kdy, ale bylo to milé.
I já dakujem za gratuláciu.U nás doma nemáme ve zvyku slavit takové svátky jako je Valentýn, nebo MDž.Môj manžel má ve zvyku mi koupit leckdy přes rok malou čokoládku RUMBU.Ja tuto čokoládu mám velmi rada.Teší mě to, že myslí na mne ačkoliv je pouze obyčejný den.
Já taky děkuji za blahopřání, je to od vás moc milé.MDŽ oslavujeme každý rok, zatím jsem dostala květiny, pokračování bude v pátek, to budeme Všichni doma av sobotu, manžel slaví 50ku.Nejstarší syn je Tomáš, tak bude oslavenec i on …
dakujem za blahopřání, já jsem od manzela dostala virtualne – emailem a přes skype, az tehdy jsem se dozvěděla, že je MDŽ. Možná si zat na to vzpomene, jel do „města“ a jako slovacisko, snad si na manželku i tchyni vzpomene. Pokud ne, budu tiiiiiisko, ať se necítí zahanben:)

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.