Valentýn – jak a za kolik se slaví v Evropě?

  1. února má svátek Valentýn a tento den v Evropě neodmyslitelně patří zamilovaným. Zatímco pro zahraniční obchodníky představuje svatý Valentýn druhý nejvýznamnější svátek v roce hned po Vánocích, v Česku je spíše nováčkem. Společnost GE Money proto zjišťovala, jak se 14. únor slaví v Evropě. Z její ankety vyplynulo, že po celé Evropě je svatý Valentýn spojen s květinami, cukrovinkami a romantickou večeří ve dvou. Jednotlivé země se však liší v tom, jak důležitý je tento svátek pro různé generace a kolik jsou na něj lidé ochotni utratit.

Zatímco například Irové sáhnou hluboko do svých peněženek, v Rakousku se cena valentýnského dárku vyšplhá do 20 eur. Pro Francouze není cena dárku tolik důležitá jako jeho symbolická hodnota.
Svátek svatého Valentýna má větší tradici ve Velké Británii a Irsku, kde jej slaví lidé bez rozdílu věku. Z ankety společnosti GE Money vyplývá, že se zde i více utrácí za valentýnské překvapení. Irové například na kytici růží utratí až 100 euro. Pánové ke kytici přidávají i šperk, jehož cena se pohybuje okolo 150 eur. Za romantickou večeři pro dva zaplatí v průměru okolo 200 eur. Anketa GE Money ukázala, že právě Irové utrácí na Valentýna nejvíce. Nezaostávají za nimi ani obyvatelé Velké Británie, kde se každoročně nakoupí květiny v hodnotě více než 151 milionů liber – každý dárcem tak v průměru za květiny zaplatí 24 liber.
K oslavě Valentýna na britských ostrovech nepatří jen útraty, ale i zajímavé zážitky. Neustále vzrůstá poptávka po netradičních způsobech strávenia tohoto dne. V Londýně mohly zamilované páry využít speciální valentýnské balíčků obsahujících luxusní občerstvení od vyhlášených londýnských restaurací podávaných v kabinkách London Eye a následnou romantickou projížďku po Temži. K jistě nezapomenutelným valentýnským překvapením patří i nabídky k sňatku. Podle odhadů Britského obchodního konsorcia v roce 2005 požádalo ve Spojeném království 3 000 mužů svou partnerku o ruku právě 14. února.
„Je pravda, že ve srovnání s Velkou Británií je svatý Valentýn na Slovensku relativně klidným svátkem. Výzdoba v obchodech není příliš křiklavá a oproti vánoční výzdobě poměrně skromná. Domnívám se však, že v budoucnu se stane svátek svatého Valentýna významnější i pro slovenské obchodníky „, komentuje Charlie Coode, předseda představenstva a generální ředitel společnosti GE Money.
Anketa také ukázala, že kontinentální Evropa slaví Valentýna skromněji. Tento svátek je zde vnímán spíše jako přejatý a je doménou mladších lidí, především v Polsku, Rakousku či Německu. V těchto zemích navíc není svatý Valentýn příležitostí jen pro zamilované. V Rakousku obdarovávají muži květem nejen své přítelkyně či manželky, ale i matky. Pro Polsko je typické, že si drobné dárky dávají i dvě kamarádky.
Zajímavé je i to, že typ dárku, který od svého partnera či partnerky mohou čekat lidé v různých zemích Evropy, liší. Kromě klasických červených růží, červených plyšových polštářů a hraček, spodního prádla či dárků ve tvaru srdce, mají valentýnské dárky v evropských zemích svá specifika. Ve Španělsku dostávají ženy od svých partnerů nejčastěji šátky či parfémy (v hodnotě do 50 eur), muži mohou očekávat novou kravatu. Francouzi svou polovičku obdaruje nejčastěji parfémem (v hodnotě okolo 70 eur) nebo šperkem v hodnotě okolo 150 EUR. Stříbrné, zlaté či diamantové šperky patří k Valentine také v Turecku. Cena těchto valentýnských překvapení se tu ale pohybuje o něco výše než ve Francii, nejčastěji v rozmezí od 75 do 10 000 dolarů. Zajímavě a trochu technicky vnímají svátek svatého Valentýna v Belgii. 14. února si tu lidé při romantické večeři kromě spodního prádla a cukrovinek, typických i pro další evropské země, darují i drobnou elektroniku, jako jsou MP3 přehrávače či mobilní telefony.

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.