Aby květina nebo kytice dlouho vydržela
Stonky květin seřízněte šikmo ostrým nožem (nebo speciálními nůžkami). Seříznuty by měly být pod úhlem 45°, aby plocha na nasávání vody byla co největší. Tento jednoduchý krok umožní květinám lépe absorbovat vodu a snižuje zahnívání stonků. Konce stonků seřízněte asi o 1 – 2 cm. Do čisté vázy nebo nádoby s vodou můžete přidat výživu pro květiny, kterou je třeba nejprve rozpustit v teplé vodě. Dolévejte vodu denně a kompletně ji vyměňte jednou za několik dní. Květy je dobré občas pokropit rozprašovačem s čistou vodou.

Ve váze nebo nádobě by mělo být dost místa pro vaši kytici, která by se tam měla pohodlně vejít. Vody by tam mělo být alespoň tolik, aby do ní byly ponořeny seříznutá stonky květin. Růže potřebují více vody než jiné květiny – až do 3 / 4 výšky vázy. Kytice či aranžmá vyniknou v nejrůznějších vázách – možnosti jsou nekonečné – od starožitného čajníku až po elegantní křišťálovou vázu či obyčejný skleněný džbán.

Tip – výška vázy by měla být asi do jedné třetiny nebo až do poloviny výšky květů. Vyhněte se vázam nebo nádobám ze železa a oceli. Váza by měla být co nejčistší. Když několik květů odkvete, umístěte zbytek do menší vázy – pomůže prodloužit životnost zbytku květů. Pokud někdy květiny nestojí ve váze poměrně rovně, můžete použít čistou lepicí pásku, z níž na vrchu vázy vytvoříte síť – květiny umístěte do této sítě.

Pozor na přímé slunce, radiátory, průvan a zrající ovoce

Vystavte květiny na chladnějším místě bez průvanu, není vhodné dávat je na přímé sluneční světlo a do blízkosti radiátorů nebo jiných ohřívačů. Klimatizace v místnostech působí vysušujícím efektem zejména na květiny s velkými květními lístky. Nedávejte květiny navrch televizoru. Nenechávejte květiny v blízkosti zrajícího ovoce, které uvolňuje etylén – ten totiž urychluje odumírání květů. Nejcitlivější na ethylen jsou karafiáty, růže, orchideje, lilie a gypsofila.

Čtyři jednoduché kroky k prodloužení životnosti kytice

Používejte vždy čisté vázy nebo nádoby
Odstraňte všechny listy, které by jinak byly ve váze pod vodou. Ponořené listy začnou hnít a mohou se tak množit bakterie, které zkrátí životnost vaší kytice.
Ořízněte stonky květin – nejlépe pod vodou – ostrým nožem nebo nůžkami. To zabrání vzniku vzduchových bublin uvnitř stonků, které mohou zablokovat nasávání vody květinami. Stonky znovu ořízněte každé 3 – 4 dny. Každé 3 – 4 dny vyměňte vodu. Do vody můžete přidat výživu pro květiny, kterou dostat v květinami. Použijte množství, které je doporučené pro velikost vaší kytice.

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.